Search
  • Yehoshua Paul

2019 - יש לי בלוג!

Updated: Apr 14, 2019

2019 - האפיפיור מבקר באבו דאבי, קפטן מארוול מגיעה לקולנוע, החללית בראשית מגיעה לירח, ואנוכי הדל קורא כמות מטורפת של ספרים ופותח בלוג. נכון, היה גם את זה שהנשיא טראמפ הכיר בשליטה הישראלית על רמת הגולן, והליכוד ניצחו את הבחירות (שוב!), אבל התחלתי בלוג - בלוג על ספירת העומר.

חזרה אחורה קצת. קוראים לי יהושע פול, נשוי + 2 ילדים היפראקטיביים מקסימים, בגילאי 5 ו-22 חודשים. אשתי היא המעצבת המדהימה של האתר הזה ואני ביבליופיל ספרים. אמיתי! זאת ממש בעיה. יש לי בבית ספריה של כמעט 2000 ספרים שהתחלתי לאסוף מגיל 10 כשקניתי את "Pool of Radiance" מאת ג'יימס מ. וארד וג'יין קופר הונג.


הספר הראשון שלי

ספרים הם חלק חשוב מהחיים שלי. עברנו דירות כבר ארבע פעמים והספרים תופסים בערך את אותה כמות קופסאות כמו שאר החפצים שלנו. כרגע החצי העליון של הבית שלנו הוא המשרד שלי וספרים - שלי, של אשתי, של הילדים שלי וגם את הספרים הרבים שירשתי מסבי, פ. מ. ריצ'רד סיימונס, ז"ל.


בערך חצי מהספריה שלי

למה אני מספר לכם את זה? כי כשהחלטתי להתחיל סדרה של 49 פוסטים על ספירת העומר, ידעתי שהסדרה הולכת להתמקד בספרים.

כל שנה יהודים ברחבי העולם סופרים את 49 הימים של העומר מפסח לשבועות. זהו טקס שאנחנו חוזרים עליו כבר אלפי שנים, ועבור רבים מדובר במטלה ממש מעצבנת שצריך לזכור לעשות כל לילה לפני שהולכים לישון. כבר הפסקתי לספור את מספר השנים בהם שכחתי בטעות לספור לילה אחד ונזכרתי בזה רק כמה ימים למחרת (מספיק קשה לי לזכור על איזה רכבת אני צריך לעלות כדי להגיע הביתה), ואני יודע שאני לא לבד. תודה לקב"ה ולצוקרברג שיש מדיה חברתית כדי להזכיר לי!

בשנים האחרונות יש טרנד של יצירת סדרת פוסטים לפי נושא כדי לספור את העומר. היו פוסטים על טבלת היסודות, זקנים, וספירות עם הפאנדום, ופוסטים אלו עוזרים לנו לזכור לספור.

השנה, אחרי שיחה אקראית עם חבר, החלטתי שהגיע הזמן שאני איצור סדרה כזאת משל עצמי כדי להפיח משמעות בספירת העומר. ידעתי שהפוסטים יצטרכו להיות על משהו שאני מכיר, מכיר היטב אפילו - ספרים!

אבל הפוסטים לא יכולים להיות על סתם ספרים. הספרים צריכים להיות קשורים לימים 1-49 של העומר באופן שעושה קצת שכל. אחרי שחשבתי על זה קצת, החלטתי לקשר את הספרים לשנים 1901-1949, החצי הראשון של המאה העשרים, ותקופה שכללה קולוניאליזם, את שנות העשרים הסוערות והשפל הגדול, ייסוד מדינת ישראל, שני מלחמות עולם וגם הרבה מאד ספרים!

וזה הביא לי את הרעיון לסדרת הפוסטים שלי. אני אקרא 49 ספרים (או סיפורים קצרים) שנכתבו או יצאו בשנים 1901-1949 ואז אני אפרסם פוסט יומי על השנה, הסופר, הספר ואיך הכל מתקשר לעומר של אותו יום, סדרת #ספרהעומר שלי.

הספרים שבחרתי הם ספרי מדע בדיוני, פנטזיה, היסטוריה אלטרנטיבית, אימה ופנטזית ילדים. חלק מהספרים סייעו לעצב את הז'אנרים בהם נכתבו, אחרים הם אוצרות גנוזים שחשפתי, ומיעוט קטן היו טעויות למידה. הסדרה מכילה ענקי ספרות כמו ז'ול ורן, ה.פ. לאבקרפט וג'.ר.ר. טולקין, לצד גאונים חבויים כמו ג'יימס קאבל (James Cabell), הופ מירלייס (Hope Mirrlees) ולינד וארד (Lynd Ward). כשבחרתי את הספרים, ניסיתי לגוון כמה שאפשר ולכלול היצע רחב של נקודות מבט ממבחר רב של תרבויות. יש אוטופיה קומוניסטית במאדים ואוטופיה פמינסיטית ללא גברים. אני הולך לכתוב על סיפור יציאת מצרים דרך נקודת מבט מצרית, על ספר ללא מילים, על מיתולוגיה שהיא לא של טולקין, וגם על סדרת מכתבים לשטן, ואלו רק הטעימה הראשונית. הרבה מהספרים הם תרגומים משפות אחרות. את הרוב המוחלט של הספרים קראתי באנגלית כי זו שפת האם, אבל היו גם כמה שקראתי בעברית כי ידעתי שהתרגום הוא טוב.

"מסע של 49 ימים מתחיל מספר בודד!" אני מחכה בקוצר רוח להתחיל איתכם את המסע הזה וכשהיא תיגמר (או אפילו לפני) אני מזמין אתכם לבוא לבקר אותי בספריה שלי, להתכרבל על הספה ולהנות מהרבה מאד ספרים מעולים:)


את הפוסטים כתבתי באנגלית ואז תרגמתי לעברית. בגלל הלו"ז הצפוף, כרגע יש לי רק 12 פוסטים בעברית. אני אנסה לתרגם עוד כמה פוסטים, אבל לא מתחייב. מי שרוצה לקרוא את כל הסדרה יצטרך לעבור לאנגלית. מתנצל, אבל זה מה שיש.

75 views1 comment

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon