Search
 • Yehoshua Paul

2019 - חלק ב: והמנצח הוא?

אחד הבונוסים הנחמדים שקיבלתי מספר העומר היה טעימה ראשונה של אנליטיקות, אבל רק טעימה. הייתי אבוד לגמרי כשניסיתי לפענח את הנתונים ש-Google Analytics הציגו לי. פייסבוק, לעמת זאת, היה הרבה יותר קל להבנה. יש לו דף Insights נחמד שבו אני יכול לראות איך הפוסטים שלי הולכים. לכמה אנשים הם הגיעו, כמה אנשים לחצו עליהם וכמה הביאו לי לייק או שייר.

(פייסבוק גם כל הזמן נידנד לי לקדם את הפוסטים שלי, אבל מכיוון שאין לי מושג מה אני עושה, חוץ מטעות אחת בהתחלה התעלמתי).

עבורי המשמעות עבורי היתה שאני יכולתי לראות במספרים אמיתיים כמה אנשים באמת קראו את הפוסטים שלי, למרות המספר הנמוך יחסית של לייקים ושיירים (לא, לא תכננתי לנקץ). המשמעות עבורכם הוא שאני עכשיו יכול לשתף אלו פוסטים היו הכי פופולריים.

אני חושב שהמספרים האמיתיים הולכים להפתיע את רובכם:

 • מקום ראשון: "1932 – עולם חדש מופלא". הפוסט הגיע ל-1612 אנשים, קיבל 254 לחיצות, ו-87 לייקים, תגובות, ושיירים.

 • מקום שני: "1907 – עוצמה מעוץ". הפוסט הגיע ל-1404 אנשים, קיבל 148 לחיצות ו-52 לייקים, תגובות ושיירים.

 • מקום שלישי: "1937 – ההוביט". הפוסט הגיע ל-664 אנשים, קיבל 117 לחיצות, ו-48 לייקים, תגובות, ושיירים.

הפוסטים האחרים הראויים לציון הם:

 • "1923 – החולדות בקירות". הפוסט כמעט הביס את ההוביט. הוא הגיע ל-707 אנשים, קיבל 117 לחיצות, אבל רק 32 לייקים, תגובות ושיירים.

 • "1912 – העולם שאבד" הפוסט הגיע ל-597 אנשים, קיבל 109 לחיצות, ו-27 לייקים, תגובות ושיירים.

המספרים האלו מתייחסים רק לפוסטים בעברית בפייסבוק. הלינקים הם לבלוג כאן.

הפוסטים באנגלית אפילו לא היו קרובים, התמונה הבאה די מדגימה את זה.

כתום זה כמות האנשים שראו את הפוסט, כחול זה כמות הלחיצות שהוא קיבל, וורוד זה לייקים, תגובות ושיירים.

ההעדפות האישיות שלי היו מאד שונות משלכם. עבורי זה היה:

 • מקום ראשון:1935 – The Circus of Doctor Lao”. הספר היחיד שהייתי מחשיב באמת כמטא, ואני מאד נהניתי מהמחקר על אותה שנה, במיוחד התעלולים של השגריר האמריקאי במוסקבה.

 • מקום שני:1948 – Prelude to Space”: אני אהבתי את התחושה החזקה של העתיד שקיבלתי מהספר הזה ומאד נהניתי מההשוואה שאפשר לערוך בין החזון הציוני לחלום של המסע בחלל.

 • מקום שלישי:1926 – Lud-In-The-Mist”. הכתיבה של הספר הזה היא פשוט יפה. אני לא חושב שאני יכול להדגיש את זה מספיק.

רשימת הראויים לציון שלי היא יותר ארוכה, אבל מכיוון שהבלוג עושה לי בלאגן עם היישור, תצטרכו לקרוא אותם בפוסט באנגלית או בפייסבוק.

כל אלו בנוסף לספרים שהצבעתם עבורם הם ספרים ששווה לרכוש עבור כל ספריה.

אז מה קורה עכשיו?

כלום בשבועות הקרובים. אני מתכנן להניח לאתר, לא להכנס אליו, להתמקד בעבודה שלי בימי ההולדת של הילדים שלי שבוע הבא (נולדו בהפרש של יומיים), להביא את הבית שלי למצב שבו הוא נקי שוב ולהדביק את פערי הטלוויזיה שצברתי בשמונה החודשים האחרונים (אני מתכוון לראות את בשורות טובות, Umbrella Academy, העונה הנוכחית של שילד, ו-A series of unfortunate events).

אחר כך? טוב, הדומיין שייך לי עכשיו, האתר קיים (אבל הוא צריך כפתור חיפוש דחוף ואני צריך לחשוב איך אני גורם לפוסטים שלי להופיע בגוגל), אני נהנה לקרוא ספרים וגם נהנה לכתוב עליהם. מצד שני, אין שום מצב שאני הולך לחזור על האינטנסיביות של שבע השבועות האחרונים. בנוסף, בעוד שהאתר הזה קידם אותי המון מבחינה אישית, הוא לא מספיק תרם לי מבחינה מקצועית.

בגדול איך שאני רואה את זה, אני יכול לעשות משהו מאד שונה או שאני יכול להמשיך לקורא ולכתוב על הספרים ובמהלך הדרך לנסות לראות איך אני מפתח את האתר והדף וגורם לאנשים להיות יותר מעורבים.

שני הכיוונים כיפיים, שני הכיוונים ידרשו ממני הרבה עבודה ומחקר, אבל אני יכול לבחור רק אחת.

לגבי לעשות משהו שונה. כרגע אני מסתכל על ה-Season of Docs של גוגל עבור 2019. אני כתב טכני במקצועי, ואם אני אצליח להזדרז ולהגיש את המועמדות שלי ב-17 יום הקרובים, ולהתקבל, אני אוכל להתקדם המון מבחינה מקצועית בהרבה מאד דרכים. מצד שני, זה ידרוש ממני להתחייב לצד שלישי, ויש לי מאגר מאד מוגבל של שעות פנויות בשבוע להציע. אם אני אעשה את זה, לא יהיה ספר העומר בשנה הקרובה כי עד שהתכנית תגמר יהיה מאוחר מדי להתחיל לקרוא ולכתוב.

לגבי להמשיך באותו כיוון, יש לי שני החלטות שאני צריך לבצע: באילו שנים להתמקד והאם להיצמד עוד פעם למסגרת של ספירת העומר.

הבחירה בין השנים היא כדלהלן:

 1. 1951-1999: התבקשתי ע"י כמה אנשים, כולל תמי, להשלים את המאה העשרים. אני בהחלט פתוח לרעיון, אבל אני אצטרך להתחיל לעבוד עליו בקרוב כך שאני אסיים לכתוב את הפוסטים עד פסח שנה הבאה. בשביל הפרוייקט הזה, אני כנראה אתקצב 9 חודשים כדי שאני אוכל להספיק לכתוב בנחת וגם לנהל חיים יחסית נורמליים. אתגרים אחרים הם הרשימה עצמה, אבל זה נושא לפוסט נפרד.

 2. 1901-1949: יותר קל מהאפשרות הקודמת. יש לי מספיק חומר כדי לעוד שנתיים של פוסטים מעניינים עבור ספירת העומר שיהיו כיף לקרוא. אני גם אצטרך להקצות בשביל זה תשע חודשים אם אני ארצה לעשות את זה בלי לחץ.

הבחירה בין מסגרות היא כדלהלן:

 1. להצמד לספירת העומר: כמו שעשיתי השנה וזהו להעלות 49 פוסטים יומיים. אני רואה בזה חוויה יותר אינטנסיבית ומשמעותית כי העומר נהפך למסע דרך חצי מהמאה העשרים והספרים שעזרו לעצב אותו. עם זאת, זה עבודה יותר קשה בשבילי ומבחינת הקוראים מדובר לקבל 49 פוסטים כבדים על בסיס יומי. אולי אכתוב פוסטים שהם בונוס במהלך השנה שמובילה לעומר כדי שהבלוג והדף לא ימותו לגמרי בתקופה הזאת, אבל זה תלוי בלו"ז שלי.

 2. לרווח את הפוסטים: או בקיצור לקרוא ספרים, לכתוב עליהם ולהעלות פוסט כל שבוע-שבועיים. זה יכול להיות השנים 1950-2000, חזרה על 1901-1949 מזווית קצת אחרת ומעניינת, או משהו שונה לגמרי, אבל לא יהיה לי דדליין קשיח ואני אוכל לקרוא ולכתוב בלי לחץ. זה גם נותן לי קצת יותר גמישות בכתיבת פוסטים שהם בונוס שלא נכנסים למסגרת של ספירת העומר. מנקודת המבט של הקורא, אני חושב שזה יותר קל לעיכול כי לא מקבלים כל כך הרבה כל כך מהר, אבל מאבדים את חווית המסע דרך ספירת העומר וספר העומר מאבד את המשמעות שלו (ואני אצטרך לחפש שם חדש) ומבחינתי לפחות זה חבל – אבל החיים שלי יהיו יותר קלים.

אני אעלה סקר בהמשך הערב עם האפשרויות השונות ונראה כמה אנשים יגיבו. מבטיח להתחשב בתוצאות.

האם אני אעשה משהו? חד-משמעית כן! אבל, יקח קצת זמן עד שאני אדע מה זה יהיה בדיוק. גם הוצע לי לקחת את הפוסטים באנגלית משבע השבועות האחרונים, לעשות להם אדפטציה לקהל יותר רחב ולנסות לפרסם את זה כספר. זהו גם משהו שאני מתכוון לחקור קצת יותר לעומק.

ואם אני אמשיך, אני אצטרך למצוא מישהו שיוכל לעשות לי הגהות לעברית (על בסיס התנדבותי), לנסות לאתר קהילות ברשת שכדאי להצטרף אליהם. ואם יש דרך להרוויח קצת כסף מהבלוג הזה, זה גם יהיה נחמד, אבל אין לי מושג איך וזה יעד בונוס מרוחק.

אם אני אמשיך, אני אעשה את זה בהודעה רשמית בתחילת-אמצע יולי. אם אני לא מפרסם הודעה, צאו מתוך הנחה שכלום הולך לקרות.

דבר אחרון, האם קיבלתי מהמסע הזה את כל מה שרציתי? כן, ביותר דרכים ממה שאני יכול למנות במסגרת הפוסט. קראתי המון ספרים, למדתי המון היסטוריה וזכיתי לקבל את אחת מחוויות העומר הכי משמעותיות אי פעם. אני ממליץ בחום להתחיל פרוייקט עומר. זה המון עבודה, אפילו אם זה לא בלוג, אבל ההשקה יותר ממשתלמת.

#ספרהעומר

7 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

 • White Facebook Icon