Search
  • Yehoshua Paul

1959 - האביר שלא היה ולא נברא

1959. סרטים איקונים. סיפורה של נזירה. איטלו קאלווינו כותב את האביר שלא היה ולא נברא. (תורגם באבות אבותינו ע"י גאיו שילוני, ספרית פועלים, 1978; הקיבוץ המאוחד הוציא שוב במהדורה מחודשת ב-2018; וקיים גם כספר עצמאי בהוצאת ספריית תרמיל, 1985).

"ולבד מטכסי-דת, תפילות, תחינות, עבודות-שדה, קצירים, בצירים, הלקאות-עבדים, גילויי-עריות, שריפות, תליות בחבל, פלישות צבא זר, ביזות, מעשי-אונס, מגיפות - לבג מכל אלה אנחנו לא ראינו דבר. ומה תוכל נזירה עלובה לדעת על העולם הגדול?" (איטלו קאלווינו, האביר שלא היה ולא נברא)

ב-29 לינואר, וולט דיסני מוציא לאקרנים את היפהפייה הנרדמת, סרט האנימציה ה-16 שלו באורך מלא והעיבוד האחרון שלו של סיפור אגדה. הסרט הזה הוא רק אחד מהסרטים האיקונים שיוצא השנה. יש גם את:

יש לי המון מה להגיד על הסרטים האלו, אבל אני מוגבל לפוסט אחד.

בן חור הוא סרט אפי עם סט בקנה מידה אפי - מעל 200 גמלים ו-2,500 סוסים משתתפים בסרט ויש בערך 10,000 ניצבים. לסרט יש גם כוכב אפי, צ'רלטון הסטון, שמקבל הזדמנות להפגין את יכולותיו כנסיך יהודי, כעבד ספינות, וכמתחרה בתחרות כרכרות מקצועית.

חמים וטעים, הוא כנראה אחת הקומדיות הכי טובות בכל הזמנים ומצליח להוכיח, שוב, שמרילין מונרו מסוגלת לפתות בערך כל גבר ללא קשר למה שהיא לא לובשת. הסרט גם פורץ המון גבולות בכך שהדמויות הראשיות הן שני גברים לובשי דראג שמתחרים על תשומת לבה של מונרו. סצנת היוקולילי של מונרו היא צפיית חובה!

עם זאת, הסרט האהוב עלי כרגע הוא סיפורה של נזירה בכיכובה של אודרי הפבורן כגבריאל ואן דר מאל, אשה בלגית צעירה שמחליטה להפוך לנזירה, האחות לוק. הסרט הוא עיבוד נאמן לספר באותו השם מאת קתרין הולם.

המון מחקר הושקע בסרט הזה והתסריט נשלח לרומא לביקורת. כדי להתכונן לתפקיד, הפבורן נפגשה עם הולם ומארי לואיז האבטס, האשה עליה מבוסס הספר. שלשתן בילו המון זמן ביחד וכתוצאה זכו לכינוי "The 3-H Club". החברות שלהן תחזיק מעמד הרבה אחרי שהסרט ישוחרר.

המחקר יותר ממשתלם ואנחנו כצופים זוכים לראות סצנות מאד מפורטות של ההכשרה של האחות לוק כנזירה. סצנות אלו מצליחות להעביר בנאמנות את הקרבנות שהתפקיד תובע ולמה זהו לא משהו שמתאים לכל אחת. אנשי ונשות הכמורה בסרט הן מאד בני אדם. הן שמו את האמונה שלהן לפני עצמן ולפני העולם, אבל מדובר באמונה שתובעת מהן לעזור ולרפא את העולם. זהו קו מאד דק והסרט מצליח להלך עליו באופן מצוין.

האחות לוק היא אישה אינטיליגנטית ומאד מסורה. כל מה שהיא רוצה לעשות זה לעזור לאחרים ולהשאר נאמנה לעצמה, לאחיותיה ולאלוהים. היא ההפך הגמור מהאחות תיאודורה, הנזירה שמספרת את הסיפור בנובלה הסאטירית של איטלו קאלווינו, האביר שלא היה ולא נברא.

"בין שני הצדדים שהמערכה היתה הסכמה שבשתיקה שאין לפגוע במתורגמנים האלה." (איטלו קאלווינו, האביר שלא היה ולא נברא)

איטלו קאלווינו (1923 - 1985) היה סופר ועיתונאי איטלקי שחיבר רומנים וסיפורים קצרים. הוא היה מאד מוערך בבריטניה, ארה"ב ואוסטרליה.

קאלווינו היה אחד האנשים האלו שנולדו לקרוא ספרים. אביב היה אגרונום טרופי ובוטנאי שגם לימד חקלאות וגידול פרחים. אמו היתה בוטנאית ופרופסור באוניברסיטה. גידול דברים ומדע היו העסק המשפחתי. למרות זאת, קאלווינו העדיף לקרוא ספרים.

לאחר התיכון, הוא נרשם לאוניברסיטת טורין ולמד אגרונומיה כדי לרצות את הוריו. זו היתה התקופה של מלחמת העולם השניה וזה די שיבש את הכל. קאלווינו סירב להתגייס לצבא ובעידודה של אמו הצטרף למחתרת האיטלקית. הוא נלחם באלפים האיטלקים למשך עשרים חודשים עד ה-08 במאי, 1945 - יום הנצחון באירופה, ואז הוא התחיל לכתוב.

בהתחלה הוא כתב סיפורים קצרים בזמנו החופשי בזמן שהוא השלים את התזה שלו על ג'וזף קונרד. משם הוא התקדם לרומנים באורך מלא כשהראשון שלו היה שביל קני העכבישים (1947) ואז עוד שלשה ספרים ריאליסטים שקאלווינו החשיב כפגומים. זה הוביל אותו למסע גילוי עצמי שנגמר כשקאלווינו הבין שבמקום לכתוב ספרים שהוא חשב שהוא צריך לחבר, הוא צריך לכתוב ספרים שהוא היה רוצה לקרוא: "הסוג שכאילו נכתבו ע"י סופר לא ידוע, מעידן אחר במדינה אחרת והתגלו בעליית גג."

הגילוי הזה גרם לקאלווינו להתחיל לכתוב בז'אנר הפבוליסטי, שילוב של פנטזיה וסיפורי מעשיות. ב-1951, בגיל 28, הוא הוציא את הרוזן החצוי, הנובלה הראשונה של מה שלעתיד יהיה טרילוגית אבות אבותינו. הרומן מספר על רוזן איטלקי שנחצה לשני אנשים בעקבות פגיעה של כדור תותח - הצד הטוב והצד הרע של האישיות שלו.

ב-1957, ברית המועצות פלשה להונגריה וקאלווינו התפכח מאשליותיו לגבי פוליטיקה ואידיאולוגית. בעקבות זה הוא קיבל את ההשראה לחבר את הכרך השני בטרילוגיה שלו, הברון המטפס. הרומן הוא פנטזיה אלגורית המספרת על ילד שמטפס על עץ מתוך כוונה אף פעם לא לרדת. הכרך האחרון בטרילוגיה שלו הוא הנובלה האביר שלא היה ולא נברא.

"'ואיך אתה משרת בצבא, אם אינך קיים?' 'בעזרת כח הרצון ובעזרת האמונה בצדקת מטרתנו הקדושה!'" (איטלו קאלווינו, האביר שלא היה ולא נברא)

הנובלה היא פנטזיה סאטירית שבה קאלווינו מנסה ומצליח לנפץ את כל האשליות הרומנטיות שאולי יש לקורא על מלחמות. שתי מלחמות העולם, המלחמה הקרה, מלחמת קוריאה ואינסוף מלחמות אזרחים ופלישות סובייטיות היו צריכות כבר להבהיר את הנקודה הזו, אבל קלווינו לא לקח סיכונים.

הסיפור הוא על אג'ילולפו, אביר המשרת בצבאו של קארל הגדול, נלחם את המלחמה הקדושה נגד הכופרים. אג'ילולפו לא באמת קיים. הוא שריון ריק המתקיים באמצעות כח רצון ואמונה. אין שום צורך בגוף בן תמותה כדי להרוג כופרים. עבור אג'ילולפו, הגוף היא הסחת דעת מיותרת הדורשת אוכל, שינה וכישורים חברתיים. כשריון, האביר יכול למקד את כל תשומת לבו במה שבאמת חשוב - נהלים צבאיים.

אג'ילולפו שינן כל אות בכל חוק שאי פעם נכתב עבור ניהול מלחמות והוא יכול, והוא גם נוהג, לדקלם אותם בע"פ לכל מי שלא מבקש את המידע. הוא יכול להסביר איך להגיש בקשה בלשכה לפיקוח על הדו-קרבות, הנקמות הפגיעות במטבח, להדריך אבירים פוטנציאליים על הדרך הכי טובה לערוך ביקורות מטבח, והוא יודע גם איך לפתות נשים שלא במתכוון באמצעות עריכת מיטתן.

האשה שמספרת לנו את סיפורו של אג'ילולפו היא האחות תיאודורה, נזירה שמוצגת לקורא בפרק 4. החובה שלה לכפרת עוונותיה היא לכתוב סיפורים והיא עושה את זה באמצעות מחקר מזדמן, רכילות ודמיון מאד פורה שזאת הדרך היחידה לספר את סיפורו של מי שאף פעם לא נברא.

"לא בטוח הוא שניתן להציל את נפשנו בזכות כתיבה". (איטלו קאלווינו, האביר שלא היה ולא נברא)

מאד נהניתי מהספר הזה. הוא צוחק על די הכל ומנפץ את רוב הטרופים הפופולריים.

כמה דוגמאות:

  • השוטה הוא באמת משוגע. זה לא מונע ממנו להעביר מסרים עמוקים כמו: "הכל מרק!"

  • גבר צעיר מתגייס לצבא כדי לנקום את מות אביו. ביורוקרטים מנסים לגרום לו להתפשר על שלשה רבי-סרנים או ארבעה סרנים.

  • אשה צעירה מתגייסת לצבא כאביר. היא יכולה לכסח את הצורה לכל הגברים האחרים, אבל אין לה מושג איך לסדר את האוהל שלה. היא מאוהבת מעל הראש באג'ילולפו מכיוון שהוא לא באמת קיים.

  • אהבה אסורה מוצאת דרך להתקיים באמצעות שכתוב מסובך של ההיסטוריה, דבר שמוביל לאושר ועושר מאד מטרידים.

ואני יכול להמשיך. לא יפתיע אותי לגלות שקאלווינו היה אחד ממקורות ההשראה של טרי פראצ'ט (למרות שאין לי מושג באמת). סיפור זה חושף רמת גאונות שנדיר להתקל בה מחוץ לבתי משוגעים. הספר עומד בפני עצמו ולא צריך לקרוא קודם את הספרים האחרים בטרילוגיה. אני מתכוון לחפש אותם בכל מקרה, אבל קודם יש לי כמה סרטים שאני צריך לראות שוב.

#המסעממשיך ***** נ.ב. סיימנו עשור. בשבוע הבא יהיה פוסט על שנות הששים ואיך הוא השפיע על התפתחות המדע בדיוני והפנטזיה.
25 views

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon