Search
  • Yehoshua Paul

1956 - The Crossroads of Time (פוסט בעברית)

1956. הפשעים של סטלין נחשפים. ברית המועצות משנה כיוון. אנדרה נורטון כותבת את The Crossroads of Time.

O kulcie jednostki i jego następstwach ורשה, מרץ 1956, המהדורה הראשונה של הנאום הסודי, פורסם לשימוש פנימי של מפלגת הפועלים המאוחדת של פולין.

"לגבי אומץ ורצון - אי אפשר למדוד כמה מכל אחד שוכן בתוכנו ולכן אנו נאלצים לסמוך על כך שיש מספיק בשביל להתגבר על הנסיונות שאולי מחכים לנו בהמשך". (אנדרה נורטון)

ב-25 בפברואר, ניקיטה חרושצ'וב, המזכיר הראשון של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות (המקשב"ה) נושא נאום סודי "על פולחן האישיות והשלכותיו" בפני מושב סגור של הוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית הסובייטית. במשך ארבע שעות, חרושצ'וב מגנה את סטלין ואת הפשעים שהוא ביצע כהפך הגמור מכל מה שהמפלגה הקומוניסטית מייצגת. הפשעים שהוא מזכיר כוללים:

במהלך הנאום, כמה מהצירים מתעלפים ומוצאים מהאולם ואחרים נתקפים בייאוש או לא מאמינים למשמע אזניהם. אין שום תיעוד של המושב הסגור. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן טקסטים של הנאום מוקראים באופן פומבי באלפי אסיפות קומוניסטיות ברחבי ברית המועצות.

המערב יודע על פרטי הנאום באופן כללי, אבל נאלץ לחכות עד שהמוסד יוכל להבריח את הנאום המלא לארה"ב כדי שניתן יהיה לפרסם אותו בניו יורק טיימס (וגם בלה מונד הצרפתי ובאובזרבר הבריטי) ולמוטט את השמאל המאורגן.

כתוצאה מהנאום, המפלגה הקומוניסטית בארה"ב מאבדת מעל 30,000 חברים. בגיאורגיה, מולדתו של סטלין, עשרות אלפים יוצאים לרחובות להפגין (עד שהצבא מתערב). סין גם כועסת, ובהמשך תנתק את הקשרים עם ברית המועצות, אבל חרושצ'וב נחוש לשנות את הכיוון של מדינתו.

באוקטובר המקשב"ה מצהירה שמערכת הגולאגים היא "בלתי מתאימה". אסירים יכולים עכשיו לשלוח מכתבים למשפחות שלהם וחברי המשפחה יכולים לשלוח בגדים לאסירים. עד 1960, כל המחנות ייסגרו.

כשזה מגיע למדיניות חוץ, חרושצ'וב פתוח לרעיון של מדינות ניטרליות, קונספט שסטלין בזמנו דחה בתקיפות. חרושצ'וב גם מפתח את דוקטרינת דו קיום בשלום שמוביל להפשרה זמנית של היחסים עם ארה"ב.

מבחינה תרבותית, שנות השישים מגיעות מוקדם לברית המועצות כשהצנזורה נחלשת עבור שירה, מוזיקה, ספרות וקולנוע. יש עכשיו כוכבי פופ חדשים כמו ולדימיר ויסוצקי וההמונים מקבלים גישה לגיטרות ולנגני קלטות אודיו.

לבסוף, אלפי מקומות שנקראים על שמו של סטלין מקבלים שינוי שם ופסלים לעריץ מפורקים או מוחלפים. השיא מגיע כשגופתו של סטלין מוצאת מהמאוזוליאם של לנין והשם של העיר סטלינגרד מוחלף לוולגוגרד.

זה מאד עצוב שמעל 14 מליון אנשים נשלחו לגולאג לפני ששינויים אלו יכלו להגיע. מי יודע, אולי יש עולם אלטרנטיבי שבו סטלין חוטף את השבץ שלו כמה עשרות שנים קודם? או אחד שבו הצאר לא נהרג? אולי יש עולם אלטרנטיבי שבו בריטניה מקימה מושבות ברוסיה במקום באמריקה והמהפכה הרוסית מצליחה לייצר דמוקרטיה מתפקדת? אם תקראו את The Crossroads of Time מאת אנדרה נורטון, כמעט בטוח שעולמות כאלה אכן קיימים.

“The Gifts of Asti” שפורסם תחת שם העט "אנדרו נורת'" כיכב בכריכה של הגליון השלישי של מגזין Fantasy Book ב-1948.

"מי שמחפש אולי ימצא, מי שחי אולי ילמד, מי שאוהב מבורך" (אנדרה נורטון, The Beast Master's Quest)

אנדרה אליס נורטון (1912-2005), גבירת המדע הבדיוני והפנטזיה, היתה סופרת מדע בדיוני ופנטזיה (מן הסתם) שכתבה גם ספרי פשע, רומנטיקה, דרמות היסטוריות ויצירות אחרות שלא נופלות לתוך ז'אנר מוגדר.

ההשפעה שלה על הז'אנרים של מדע בדיוני ופנטזיה היה עצום. במהלך חייה היא הספיקה לכתוב מעל 300 ספרים וסיפורים שנקראו ע"י לפחות ארבעה דורות של קוראי וכותבי מדע בדיוני ופנטזיה. רשימת הסופרים שמציינות אותה כהשפעה חשובה היא ארוכה וכוללת, בין השאר, את: סי. ג'י צ'רי, טניה האף, מרסדס לאקי ודיוויד וובר.

נורטון היתה האשה הראשונה:

  • לקבל את פרס גנדלף

  • לקבל את פרס Grand Master Award של אגודת סופרי המדע הבדיוני והפטנזיה של אמריקה (SFWA)

  • להתקבל להיכל התהילה של המדע הבדיוני והפנטזיה

היא גם היתה האשה הראשונה לכתוב ספר פנטזיה שמבוסס על מבוכים ודרקונים. ב-1976, גארי גייג'קס הזמין את נורטון לשחק מו"ד בעולם המערכה החדש שלו, גרייהוק (Greyhawk). לאחר המשחק, היא כתבה את Quag Keep על קבוצה של שחקני תפקידים מהעולם האמיתי שמוצאים את עצמם בעולם של גרייהוק.

שנות החמישים, היו תחילת הקריירה של נורטון והיא רק התחילה להוציא ספרים תחת שמה האמיתי. רוב הספרים שלה נכתבו עבור שוק ספרות הנוער. ספר הפנטזיה הראשון שלה היה Huon of the Horn (יצא ב-1951) וספר המדע בדיוני הראשון שלה היה Starman's Son 2250 A. D (יצא ב-1952). עד 1956 היא כבר הספיקה לכתוב תריסר ספרים ולקבל ביקורות מהללות מ-Kirkus Reviews עבור ארבעה מספריה - הספר The Crossroads of Time לא היה אחד מהם.

הכריכה של המהדורה הראשונה

"אם קארטר העלה בראשו איך זה יהיה להתלות באופן כה מסוכן מעל התהום הוא לא גילה את זה." (אנדרה נורטון, The Star Soldiers)

הספר הוא סיפור הרפתקה מדע בדיוני סטנדרטי לנוער שמציג קונספט חדש - עולמות מקבילים. בלייק וולקר, הדמות הראשית, הוא אדם צעיר שרגיל לכך שיש לו חוש שמזהיר אותו מפני סכנה. החוש הזה מוביל אותו להציל אדם מחטיפה: מארק קיטסון.

קיטסון וצוותו, הם אנשי משמר, סוכני אכיפת חוק עם כוחות פסיוניים מעולם מקביל. בכדור הארץ שלהם, האנושות הצליחה לבנות חברה תעשייתית לפני אלפי שנים ואז גרמה לשואה גרעינית שהשמידה את רוב העולם ושינתה את הניצולים למוטציות עם פסיוניים. לאחר שכולם החלימו מהטראומה ושיקמו את העולם, מדענים-היסטוריונים גילו את העולמות המקבילים שנקראים "רמות".

העולם של קיטסון, לקח על עצמו לשטר את הנסיעה לעולמות אלו. רבים מהם מהווים מטרה מפתה לפושעים מוטנטים שרוצים להשתמש בכוחות הפסיוניים שלהם כדי להציב את עצמם כדיקטטורים. זה פחות או יותר כל הסיפור.

וולקר מצטרף לצוות של קיטסון שרודפים אחרי הפושע המוטנטי, פראנג'. הוא הולך לאיבוד בכמה עולמות מקבילים, עוזר לצוות ללכוד את הרשע ומצטרף לסוכנות. הסוף.

זהו לא אחד הספרים היותר טובים של נורטון. אני רציתי לסקור ספר שלה מאז שכתבתי את הפוסט על 1938, השנה שבה שהוציאה את ספרה הראשון Raleston Luck (הוא הגיע במקום השלישי אחרי המנון של איין ראנד וסיפור קצר של אסימוב, "Trends"). כשגיליתי את הספר הזה, הוא הצליח לעורר בי עניין בגלל הקונספט היחסית חדש של עולמות מקבילים. יו אוורט עוד לא פרסם את פירוש העולמות המרובים הפופולרי שלו כך שהתיאוריה היתה עדיין יחסית לא מוכרת. בנוסף, לספר היה דירוג טוב באתר Goodreads. לרוע המזל שלי, קונספט טוב לא שווה לספר טוב ואני יצאתי מאוכזב.

לאנדרה נורטון יש המון ספרים מעולים כמו The Stars are Ours, The Time Traders ו-The Beastmaster. המוניטין שלה יותר מהצדיק את עצמו. אני ממליץ בחום להכיר אותה יותר טוב (במיוחד עם אתם אוהבים ספרות נוער) והיא נמצאת ברשימה האינסופית שלי של הסופרים שאני רוצה להכיר יותר טוב. לכל סופר/ת מותר שיהיו כמה פספוסים במיוחד אם יש להן מעל 300 ספרים וסיפורים. לרוע המזל שלי, The Crossroads of Time היה אחד מהם.

#ספרהעומר2

16 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon