Search
  • Yehoshua Paul

1951 - המוסד השמימי

1951. הנשיא טרומן מדיח את ג'נרל דאגלס מקארתור מתפקידו. אייזיק אסימוב מפרסם את המוסד השמימי.

"אוכל אש מוכרח לאכול אש אפילו אם הוא נאלץ להציתה בעצמו"

אחרי שהסינים מתערבים במלחמת קוריאה, הכוחות האמריקאים וכוחות האו"ם נוחלים כמה תבוסות כואבות ונאלצות לסגת. הסינים והצפון קוריאנים כובשים מחדש את סיאול.

ג'נרל מקארתור מצליח לייצב את המצב ולהוביל מהפך. הוא כובש בחזרה את סיאול, דבר אשר מחזק את הפופולריות של הגנרל האהוד. בשלב הזה, הנשיא טרומן רוצה להציע הפסקת אש כי ההתערבות הסינית היתה לא צפויה והוא חשש מאסקלציה של המאבק. מקארתור, לעומת זאת, לא מוכן לשום פשרה ולפני שהנשיא מספיק לשלוח את ההצעה שלו לסינים הוא משחרר הודעה לעיתונות שבה הוא מביע את דעתו על החשיבות של הרחבת המלחמה לתוך השטח של הסין. הודעה זו היא הפרה בוטה של פקודה מהנשיא טרומן שקבעה שכל ההודעות לתקשורת צריכים אישור של מחלקת המדינה.

לאחר מכן, מקארתור כותב מכתב פרטי בה הוא מעביר ביקורת על מדיניותו של הנשיא טרומן שהעדיפה הישגים דיפלומטיים על פני לחימה בפועל. מכתב זה מתגלגל לקונגרס ושם הוא מוקרא באופן פומבי מול כל בית הנבחרים.

בזמן שכל זה קורה, הנשיא טרומן מגלה שמקארתור גם מנהל מגעים עם דיפלומטים ספרדים ופורטוגזים. הגנרל מתכנן לפתוח חזית נוספת מול סין ולהפוך את מלחמת קוריאה למאבק גלובלי. הוא לא רוצה שמדינות אלו יתחילו לחשוש.

הגנרל חוצה עכשיו את כל הגבולות כהוא חורג מסמכויותיו ולנשיא טרומן נמאס. לאחר התייעצות עם המטה הכללי, הנשיא טרומן מדיח את הגנרל מתפקידו, מהלך שמוביל לחקירת קונגרס וצניחה חדה בפופולריות של הנשיא.

מצד שני, שליטה אזרחית על הצבא הושבה ומלחמת עולם עם סין נמנעה (אבל מלחמת קוריאה תמשך לעוד כמה שנים טובות). לפי הפסיכוהיסטורינים העתידיים שילמדו את המלחמה הזאת בהמשך, מדובר בתוצאה די הגיונית. הם הספיקו כבר לקרוא את המוסד השמימי של אייזיק אסימוב והם ידעו שאין לאינדיבידואלים את היכולת להשפיע באופן משמעותי על מהלכים היסטורים חשובים.


"לעולם אל תניח לתחושת המוסר למנוע ממך לעשות את המעשה הנכון!"

תמונה של אסימוב על הכס שלו שצויר ע"י רוונה א. מוריל

אייזיק אסימוב (1920-1992) היה סופר אמריקאי ופרופסור לביוכימיה באוניברסיטת בוסטון. במשך שנות פעילותו הוא כתב וערך מעל 500 ספרים ובערך 90,000 גלויות ומכתבים בתחומים שונים. הספרים שלו פורסמו בתשע מתוך עשר התחומים של שיטת דיואי.

אסימוב גדל כשהוא מוקף בעיתונים ומגזינים. הוריו היגרו לארה"ב מרוסיה כשהוא היה בן שלש. הם קבעו את ביתם בברוקלין ופתחו חנות ממתקים כעסק משפחתי. כל חברי המשפחה נאלצו לעבוד בחנות וזה כלל גם את אסימוב שגדל עם מאגר מתחדש של חומרי קריאה. תקופה זו הנחילה אצלו את האהבה הבלתי נגמרת שלו למילה הכתובה.

לקח קצת זמן עד שכשרון הכתיבה של אסימוב התחיל לפרוח. ב-1938 כשהוא היה בן 18, אסימוב הגיש באופן אישי את הסיפור הראשון שלו "The Cosmic Corkscrew" לעורך של מגזין Astounding Science Fiction, ג'ון וו. קמפבל שדחה אותו ואז הוא דחה גם את הסיפור הבא שלו "Stowaway". קמפבל עודד את אסימוב להמשיך לכתוב וזה בדיוק מה הוא עשה. את הסיפור השלישי שלו "Marooned off Vesta" הוא מכר לעורך של Amazing Stories, ריימונד. א. פאלמר שבהמשך קנה ממנו עוד שני סיפורים: "The weapon too dreadful to use" ו–"Trends".

במהלך השנתיים הבאות, אסימוב כתב 22 סיפורים חדשים, מתוכם 13 הוא הצליח למכור למגזינים שונים, ביניהם גם Astounding Science Fiction של קמפבל. ביולי 1940, בגיל 20, אסימוב כבר נהפך לסופר מוכר – הוא הסופר שהנחיל לציבור הרחב את שלשת חוקי הרובוטיקה ואת הסיפור של המוסד השמיימי. סיפורים אלו עזרו להפוך את אסימוב לאחד משלשת סופרי המדע בדיוני הכי חשובים של השפה האנגלית ביחד עם ארתור סי. קלארק ורוברט א. היינליין.

מאד התפתיתי לכלול את אסימוב בריצה הראשונה של ספר העומר כשהוא רק התחיל את הקריירה שלו. הוא יותר מהרוויח מקום ברשימה, אבל כמו שקמפבל ידע כבר ב-1939, אסימוב היה צריך להמשיך לכתוב לפני שיוכל להשתבח. לכן, אני העדפתי לא לסקר יצירה מוקדמת, אלא את היצירה הכי טובה שלו, המוסד השמיימי, הספר הראשון בסדרת המוסד שזוהי סדרת המדע בדיוני הכי טובה בכל הזמנים.


"שום דבר לא צריך להיות אמת, אבל הכל צריך להשמע כמו אמת"

1966 WorldCon

בספטמבר 1966, 850 אנשים השתתפו בכנס WorldCon ה-24 (שמוכר גם כטריקון) שהתקיים באותה שנה בשרתון-קליבלנד, בקליבלנד אוהיו. אורח הכבוד היה ל. ספראג דה קאמפ והמנחה היה אייזיק אסימוב.

כנס זה היה ייחודי. ג'ין רודנברי הציג את פרקי הפיילוט "הכלוב" ("The Cage") ו"במקום שבו איש טרם צעד" ("Where No Man Has Gone Before") של סדרת ה-NBC החדשה שלו: מסע בין כוכבים. גם פרסי ההוגו של אותה שנה כללו קטיגוריה ייחודית: הסדרה הכי טובה בכל הזמנים.

חמש סדרות התמודדו על התואר:

המוסד ניצח וזכה בתואר המהולל, מה שהפתיע את אסימוב שהיה משוכנע ששר הטבעות הולך לקחת. לאחר השנה ההיא, הקטיגוריה בוטלה וזה אומר שנכון להיום המוסד הוא עדיין הסדרה הכי טובה בכל הזמנים.

יש שלש ספרים בסדרה המקורית:

  • המוסד השמיימי

  • מוסד ואימפריה

  • המוסד השני

התואר הוענק לשלש ספרים אלו. אסימוב כתב אחר כך עוד שני ספרי המשך ושני פריקוולים. אפשר לדלג עליהם. במידה ואתם בכל זאת מעוניינים לקרוא אותם, תקראו את הטרילוגיה המקורית קודם ותתחילו מהמוסד השמיימי, הספר שלפי דעתי הוא הכי טוב בכל הסדרה.

"רק שקר שלא התבייש בעצמו היה יכול להצליח"


"במשך שתים עשרה אלף שנים האימפריה הגלקטית שלטה ללא עוררין.

עכשיו היא גוססת, אבל רק הארי סלדון, ההוגה של מדע הפסיכוהיסטוריה

המהפכני יכול לראות את העתיד – עידן אפל של בורות, ברבריות ומלחמה

שתמשך שלושים אלף שנים. כדי לשמר ידע ולהציל את האנושות, סלדון אוסף

את מיטב המוחות – מדענים ואקדמאים – ומביא אותם לכוכב לכת נידח בקצה

הגלקסיה שם יוכלו לשמש כזרקור של תקווה לדורות עתידיים. הוא מעניק למקלט

שלו את השם המוסד השמיימי" (תרגום שלי).


זהו הרקע לספר המוסד השמימי וזה הסיפור שהארי סלדון מספר למאה אלף בני אדם כדי לשכנע אותם להגר לכוכב הלכת הנידח טרמינוס בקצה הגלקסיה שם הם יעבדו על כתיבתו של אנציקלופדיה גלאקטיקה, מאגר מידע של כל הידע האנושי.

סלדון היה פסיכוהיסטוריון. הוא למד איך להשתמש בחוקי המתמטיקה כדי לנבא את העתיד. הוא חזה שאנציקלופדיה זו תקצר את עידן הברבריות הממשמש ובא לאלף שנים בלבד ולכן כתיבת האנציקלופדיה תצטרך להיות המשימה הכי חשובה של אזרחי טרמינוס החדשים. נכון, הם כרגע מנותקים מהאימפריה הגלאקטית והם תלויים בסחר עם ארבע כוכבי לכת עוינים, אבל סלדון צפה את זה. נכון?

האם התכנית שלו באמת כוללת אנציקלופדיה? תקראו את הספר ותגלו.

הספר תורגם לעברית ב-1977 ע"י עמוס גפן בהוצאת מסדה.


"כדי להצליח, לא די בתכנון. צריך גם לאלתר"

אני אהבתי כל דף ודף במוסד השמיימי הספר עצמו הוא קל לקריאה (לפחות באנגלית) ומרגע שמרימים אותו אי אפשר להניח אותו עד שמסיימים לקרוא אותו ישר והפוך כמה פעמים - וגם זה לא מספיק. אני סיימתי אותו בפחות מיום וזה היה קצר מדי.

בזמן הקריאה, אתם תמצאו את עצמכם מופתעים כל פעם מחדש מהתפניות בעלילה של הספר והרעיונות שאותם הוא מציג כולל הדרכים השונות לייסוד אימפריה גלאקטית ללא צורך במלחמה.

לראש העיר הראשון של טרמינוס, סאלבור הארדין היו הרבה אמירות מפורסמות. אחת מהן היא "האלימות היא מפלטם האחרון של חסרי היכולת". אני הרגשתי שציטוט זה מאד תקף להדחה של ג'נרל מקארתור שלא היה מסוגל לראות שום דרך אחרת לסיים את הסכסוך עם סין וצפון קוריאה. את הציטוטים האחרים של הרדין הפכתי לכותרות של החלקים השונים של הפוסט. תכנון בלבד לא היה מספיק בשביל להצליח בפוסט על אסימוב ולכן נאלצתי לאלתר. בשאיפה אף אחד לא יכוון נגדי נפצר אטומי (נשק מצויין) על הנסיון הצנוע שלי לסקר את ספר המדע בדיוני הכי טוב בכל הזמנים.

יחי המוסד!

32 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon