Search
  • Yehoshua Paul

1950 - ארץ הגוועת

1950. המלחמה הקרה, מלחמת קוריאה ותכניות לפצצת מימן. ג'ק ואנס מפרסם את ארץ הגוועת.

בואו נחזור אחורה

באפריל, הנשיא טרומן מקבל את NSC 68, דו"ח סודי ביותר שחובר ע"י מחלקת המדינה ומחלקת ההגנה של ארה"ב. הדו"ח קרא להגדיל באופן דרסטי את תקציב הבטחון, להגדיל את הסיוע הצבאי לבעלות הברית של ארה"ב ולפתח פצצת מימן. דרום קוריאה תצטרך את הסיוע הצבאי.

ב-25 ביוני, חיילי צפון קוריאה בגיבוי סובייטי פולשים לדרום קוריאה ומפתיעים את ארה"ב. הנשיא טרומן שולח חיילים אמריקנים לסייע לבעלת הברית של מדינתו ומלחמת קוריאה רשמית החלה.

בהתחלה יש תקוות שהמלחמה תסתיים מהר, אבל אז הרפובליקה העממית של סין שלחה את חייליה לסייע לצפון קוריאה. ההתערבות הסינית תגרום למלחמה להגרר על פני כמה שנים דבר המספק המון זמן לביצוע מעשי טבח ולארה"ב סיבה לאיים במלחמה גרעינית.

אלפרד איינשטיין כבר הזהיר שמלחמה גרעינית עלולה להוביל להשמדה הדדית והוא לא היה לבד בדעה הזאת. הרבה מנהיגים אירופים חששו מהסלמה של המאבק. לאחר שהוא דן על הנושא עם המנהיגים הבריטים והצרפתים, הנשיא טרומן מבהיר שנשק גרעיני ישמש רק כדי למנוע אסון צבאי מאסיבי או כדי לסייע לחלץ כוחות של האו"ם. בינתיים לחיילי ארה"ב יש די והותר זמן לקרוא את הספר החדש של ג'ק ואנס ארץ הגוועת.

לפי כיוון השעון: טור חיילי מארינס ושריון מתקדמים אל עבר הכוחות הסינים במהלך הפריצה שלהם מסכר צ'וסין ● כוחות האו"ם מגיעים לנמל אינצ'ון, נקודת ההתחלה של קרב אינצ'ון ● פליטים קוריאנים מול טנק אמריקאי ● חיילי מארינס מובלים ע"י סרן ראשון בלדומרו לופז ● מטוסי F-86 סייבר

מי היה ג'ק ואנס?

ג'ון הולברוק "ג'ק" ואנס היה סופר אמריקאי שכתב ספרי פנטזיה, מדע בדיוני ומיסתורין. ג'ק ואנס היה השם הבדוי שתחתיו פרסם את רוב יצירותיו.

לואנס יש קריירה עטורת פרסים ותארים הכוללת שלשה פרסי הוגו, פרס נבולה ופרס אדגר עבור ספר המיסתורין הראשון הטוב ביותר. ב-1984, ואנס זכה בפרס הפטנזיה העולמית עבור מפעל חיים וב-2001 הוא התקבל להיכל התהילה של המדע הבדיוני.

במהלך מלחמת העולם השניה, צבא ארה"ב סירב לגייס את ואנס בגלל קשיי ראייה (קשיים שילוו אותו לשארית חייו). לכן, הוא שינן טבלת ראייה והצטרף לצי הסוחר של ארה"ב כאיש ים. התפקיד הביא לו הזדמנות לשרת את המדינה שלו וגם זמן לכתוב סיפורים קצרים שאותם פרסם במגזיני פלפ שונים. סיפורים אלו כללו את סיפורי ארץ הגוועת שאותם הוציא כספר ב-1950.

מה הוא ארץ הגוועת?

ארץ הגוועת הוא אוסף של שישה סיפורי פנטזיה המתרחשים בעתיד לא מוגדר שבה השמש גוועת והופכת לאדומה. בעתיד הזה, כוכב הלכת מאוכלס ע"י הרבה צמחים ויצורים שונים ומוזרים כמו אנשי הטווק הזעירים תאווי המלח שרוכבים על שפיריות, הגאוּנים (Gauns) דמויי הגוויה שאוהבים לסעוד על בני אדם, והאוסטים הענקיים דמויי האדם המשמשים לרכיבה. ישנם גם הרבה תרבויות גוועות והרבה ידע אנושי נשכח כתוצאה ממעבר הזמן.

בני האדם החיים בעתיד זה מודעים לכך שהשמש גוועת ושזה רק עניין של זמן עד שתעשה שחורה והחיים על פני כוכב הלכת ייכחדו. לכן, רבים מהם מוותרים על העכבות המוסריים שלהם ומנסים לחוות את החיים כמה שיותר לפני שכדור הארץ יצלול לתוך לילה אינסופי.

בעתיד זה, הקוסמים הם אלו שעומדים בראש שרשרת המזון. יש להם גישה לנוסחאות ארוכות ומסובכות שמהן הם יכולים לשנן מספר מוגבל של לחשים. כל פעם שקוסמים מטילים לחש מזכרונם הם מיד שוכחים אותו ונאלצים לשנן אותו מחדש לפני שהם יכולים להשתמש בו שוב. מערכת הקוסם מוסברת בסיפור הראשון "מאזיריאן הקוסם". מאזיריאן הוא קוסם שיש לו גישה ל-73 לחשים, אבל הוא יכול לשנן רק ארבעה לחשים חזקים או ששה לחשים חלשים. אחרי שהוא מנצל את כולם הוא נעשה חסר אונים עד שהוא משנן אותם שוב. מגבלה זהה תוטל בהמשך על הקוסמים במשחק התפקידים מבוכים ודרקונים.

זהו לא צירוף מקרים, גארי גייגקס הושפע רבות מסיפורי ארץ הגוועת. במדריך לשליט המבוך של המהדורה הראשונה של מבוכים ודרקונים, בנספח N, ספר זה רשום כאחד היצירות שהשפיעו על הפיתוח של המשחק. גייגקס בראיון אמר שהספר היה מקור ההשראה של מערכת הקסם של המשחק והרבה משמות הלחשים נלקחו מהסיפורים המופיעים בספר כמו "The Excellent Prismatic Spray" שלצערי תורגם לעברית כ"פרץ האורות המופלא" (במהדורה הראשונה של מו"ד שם הלחש תורגם ל"תרסיס פריזמטי"). הליץ' הרשע Vecna שבהמשך נעשה לאל הוא מחווה לואנס. Vecna הוא Vance בשינוי סדר האותיות.

האם כדאי לקרוא את הספר הזה?

כן. בוודאי! 1950 היתה שנה נוראית עבור כל מי שנאלץ לשרת בדרום קוריאה וארץ הגוועת הוא הפנטזיה האקספיסטית המושלמת שזה בדיוק מה שהייתי מצפה מספר שהיווה מקור השראה למבוכים ודרקונים. אין לי מושג אם לחיילים היתה גישה לספר, אבל אני בהחלט יכול לראות את הערך המוסף עבור כל מי שנאלץ להעביר שעות ארוכות בלזחול בבוץ במזג אוויר לח.

אני נמשכתי פנימה מהעמוד הראשון המציג לנו את הגינה של מאזיריאן הקוסם ומבט חטוף על היצורים והצמחים המרתקים שנמצאים בו. הכתיבה עצמה היא מעולה, והסיפורים עצמו מכילים הרבה פיתולים ותפניות כך שמאד קשה לנחש מה יקרה בהמשך.

הרבה מהסיפורים מכילים רמזים למבוכים ודרקונים העתידי (שחלקם לצערי לא הועברו בתרגום לעברית). עבורי, רמזים אלו הוסיפו תחושה חזקה של נוסטלגיה וגעגועים למשחק שעוד לא הומצא בזמן שסיפורים אלו נכתבו. ההקשר של מבוכים ודרקונים ביחד עם כל השאר (שמש גוועת, כדור ארץ קסום, כתיבה איכותית והרפתקאות מעולות) השאירו אותי עם טעם חזק של עוד.

למזלי, ארץ הגוועת הוא רק הספר הראשון בסדרה בעלת אותו השם. ואנס ביקר שוב בעולם שהוא יצר בשנות הששים ואז בשנות השמונים הוא פרסם עוד ספר באורך מלא וגם אסופת סיפורים קצרה.

קיימים עכשיו רשמית ארבע כרכים בסדרה:

  • ארץ הגוועת (1950) – אוסף של ששה סיפורים מקוריים

  • עיני העל עולם (1966) - שיפוץ של שישה סיפורים קצרים שפורסמו במקור ב-Magazine of Fantasy and Science Fiction

  • הסאגה של קוג'ל (1983) - ספר באורך מלא

  • ריאלטו המופלא (1984) - עוד שלש סיפורים קצרים ומאמר קנוני

ארבעת ספרים אלו נאגדו ביחד ב-סיפורי ארץ הגוועת שרכשתי עבור הקינדל שלי ואני עכשיו משתוקק לקרוא אותו. הספר תורגם לעברית ופוצל לשני כרכים בשנת 2005 ע"י ורד טוכטרמן בהוצאת אודיסיאה. יש גם סיפורי המשך שלא נכתבו ע"י ואנס אבל קיבלו את הברכה שלו וגם ספרי מחווה לארץ הגוועת, אבל אין לי מושג מתי אגיע אליהם. למזלי, השמש עדיין צהובה ויש עוד הרבה מאד זמן עד שהיא תיכבה.

#ספרהעומר2

#המסעממשיך

14 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon