Search
  • Yehoshua Paul

1908 - Red Star (פוסט בעברית)

1908. שלש שנים לאחר מהפכה אלימה, האימפריה הרוסית מתחילה להתייצב - תהליך איטי וארוך. הצאר ניקולס קיים את אחת ההבטחות שלו וייסד את הדומה (הפרלמנט הרוסי) ב-1906, אבל הסמכות שלה היא חלשה. הצאר עדיין השליט המוחלט וכל חקיקה חדשה צריכה לקבל את האישור שלו. מעבר לכך, הצאר טאטא את כל ההבטחות שפורסמו במנשר אוקטובר, מסמך שהיה אמור לשמש כקדימון לחוקה הרוסית. במקום הזכויות שהובטחו במנשר, הצאר העביר ב-1906 חוקה נטולת זכויות יסוד.

הדומה הראשונה הצליחה לשרוד 73 ימים לפני שהצאר פיזר אותה. השניה הגיעה קצת יותר רחוק ושרדה 103 ימים. לאחר שהוא פיזר את הדומה הראשונה, הצאר מינה את פיוטר סטוליפין, שמרן שתמך בהמשך המלוכה, לראשות הממשלה שלו. לאחר שהוא פיזר את הדומה השניה, הצאר ביצע רפורמות בחוקי הבחירות כדי לתת יותר כח הצבעה למעמד האצולה ולבעלי הקרקעות ופחות כח הצבעה לאיכרים ולמעמד הפועלים. צעדים אלו הביאו לדומה שלישית שהיתה יותר יציבה ויותר שמרנית מהשתיים שקדמו לה - דומה שתמכה בממשלה של הצאר.

המהפכה גססה, הסוציאליסטים היו מפולגים, ותנועות המוניות, שביתות והפגנות היו בדעיכה. רוסיה היתה תחת שלטון צבאי והממשל הרוסי נקט בצעדים אלימים כלפי כל מי שנחשד כמהפכן. אלפי טרוריסטים פוליטיים הוצאו להורג וזה חייב את המנהיגות הבולשביקית לצאת לגלות. אבל למרות הקשיים, לא כולם חשבו שהמהפכה נגמרה. אלכסדנר בוגדנוב הרגיש שניצוצות המהפכה עדיין רוחשים אצל המוני הפועלים וכל מה שצריך לעשות כדי להבעיר אותם הוא לחבר רומן אופטימי המתאר אוטופיה קומוניסטית במאדים, ולכן הוא כתב ב-1908 את הספר Red Star.


אלכסנדר אלכסנדרוביץ' בּוֹגְדַנוֹב (1873-1928) היה רופא, פילוסוף, סופר מדע בדיוני ומהפכן רוסי (ובהמשך סובייטי). בוגדנוב היה אחד המייסדים של הסיעה הבולשביקית במפלגת הפועלים הסוציאל-דמוקרטית הרוסית והיה מאד מעורה בפעילויות הסיעה עד שהודח ב-1909 בעקבות חילוקי דעות בינו לבין לנין.

לאחר שהודח, בוגדנוב הקדיש את שארית חייו לכתיבה, מדע ופיתוח תרבות עבור הפרלוטריון (מעמד העובדים). הוא הגה תיאוריה מדעית חדשה שנקראה טקטולוגיה, גירסה מוקדמת של חשיבה מערכתית. טקטולוגיה הייתה אמורה להיות מסוגלת לאחד את מדעי החברה, הטבע והפיזיקה, באמצעות החשבתם כמערכות של יחסים, ובאמצעות חיפוש אחר העקרונות המארגנים המונחים ביסוד כל המערכות. בוגדנוב הרגיש שהיה צורך לפתח תפיסה מאחדת עבור המערכות השונות כדי שיהיה אפשר לעצב מחדש את החברה בהתאם לעקרונות המרקסיזם. ב-Red Star בוגדנוב מדגים איך ניתן ליישם עקרונות אלו כדי לייצר חברה קומוניסטית מתפקדת במאדים.

הספר מספר את סיפורו של ליאוניד, "לני", מהפכן רוסי ומתמטיקאי. לני מתגורר בסנט פטרסבורג, ב-1907, בזמן שהצאר עסוק ברדיפת חורמה נגד כל דבר שמריח ממהפכנות. בעיצומם של הדיכויים, לני מקבל הזמנה מ"מני" איש מאדים בתחפושת, לעזוב זמנית את המהפכה ולנסוע איתו לבקר חברה קומוניסטית מפותחת במאדים, מסע שיקח הרבה מאד חודשים. לני מסכים וכאשר הם מגיעים למאדים הוא מנסה להשתלב בכל כוחו בתוך החברה הזרה במטרה ללמוד כמה שיותר על איך מתנהלים החיים בכוכב המרוחק.

באותה עת ברוסיה, שלשת האתגרים העיקריים שאיתם המדינה הקומוניסטית העתידית היתה נאלצת להתמודד היו: מה לעשות עם מעמד האיכרים חסר ההשכלה, נטיות לאומניות וחלוקת העבודה. במאדים לא היו איכרים ולא היו אומות נפרדות. החקלאות הפכה להיות מתועשת לפני מאות שנים וזה ביטל את הצורך במעמד של איכרים. לאומנות גם לא היתה קיימת כי מעולם לא היתה הזדמנות לעמים נפרדים להתגבש. הגיאוגפריה במאדים מעולם לא הציבה חסמים טבעיים שהפרידו בין קבוצות שונות של אנשים. חשיפה והתערבבות תמידיים ביחד עם אוכלוסיה קטנה ושפה אחת יצרו אוכלוסיה הומוגנית ומאוחדת.

חלוקת העבודה היא משימה יותר מסובכת. במאדים כל אחד מייצר לפי יכולתו וצורך לפי רצונו. אין בעיות של צריכת יתר כי יש לשכת סטטיסטיקה מרכזית (שמדינת ישראל העתיקה כמה עשרות שנים לאחר מכן😃) המודדת את הצריכה הממוצעת ברמת החברה וכמה החברה צריכה לייצר כדי לענות על הדרישה הזו. במאדים כל העבודה היא בהתנדבות. אם מישהו במאדים מתחיל להשתעמם הוא בודק אילו מקצועות נדרשים באותו רגע ומחליף לתפקיד שהוא חושב שיהיה יותר מעניין ומתאים ליכולות שלו. מכיון שאנשי ונשות מאדים מאמינים בחברה הקולקטיבית שלהם, אף פעם לא חסרים מתנדבים ומתנדבות בשביל לאייש תפקידים שמתפנים. מצב זה יוצר עודף תמידי בכוח העבודה וכתוצאה רוב תושבי מאדים מרגישים שהם צריכים לעבוד מקסימום שש שעות ביום.

לני מבקר מוזיאון אמנות במאדים

יש מאמץ מכוון במאדים לצמצם את החשיבות של הפרט. יש כאלו שתורמים יותר ויש כאלו שתורמים פחות, אבל בעיני החברה הערך של כולם הוא שווה. אין גיבורים או מודלים לחיקוי כי אין בהם צורך. תושבי מאדים מקשיבים לאנשים בתפקידי ניהול כי הם מכירים בערך של הידע המקצועי שלהם, ולא בגלל הסמכות שבאה עם התפקיד. הם מצליחים להטמיע את הגישה הקולקטיביסטית הזאת בכלל החברה בעזרת חינוך שמתחיל מגיל מאד צעיר, במושבות ילדים נפרדות.

האתגרים היחידים שאתם החברה במאדים צריכה להתמודד, הם אתגרים המגיעים מהטבע, לא מאנשים אחרים. מחסור במשאבים הוא בעיה מאד רצינית שתושבי מאדים צריכים לפתור וזוהי אחת הסיבות העיקריות למה הם מבקרים בכדור הארץ (וגם בנוגה). בוגדנוב הרגיש שיש צורך באויב חיצוני שניתן להביס ולכבוש, אבל הוא העדיף שהאויב הזה יהיה הטבע - ולא בני אדם אחרים. תושבי מאדים שלו חשבו אותו דבר והאמינו שהחברה המאוחדת שלהם יותר ממסוגלת להתמודד עם כל אתגר המגיע לפתחה.


העומר היום הוא חסד בגבורה, שתי מידות הבאות לידי ביטוי במאדים של בוגדנוב. החברה במאדים היא חברה גומלת חסד שהצליחה למחוק מתוכה את מידת האנוכיות. תושבי מאדים תמיד מחפשים דרכים חדשות לשפר את חיי כלל חברי הקהילה ואין הבדל בין חזק לחלש. גבורה גם קיימת בשפע. אף פעם אין מחסור במתנדבים למשימות ולא משנה כמה זה מסוכן. תכונות אלו באו לידי ביטוי בבולשביקים ובבוגדנוב עצמו. הם באמת ובתמים האמינו שצריך להפיל את ממשל הצאר כדי לייצר עתיד טוב יותר עבור כלל תושבי רוסיה. השילוב של תכונות אלו מעורר הערצה. זה לא תמיד קל לעמוד על העקרונות שלך. בוגדנוב נטל על עצמו הרבה מאד סיכונים כשהוא כתב ופרסם את הספר הזה ואפילו אם לא מסכימים אם המסר, עדיין אפשר להעריך את הנחישות שלו להעביר הלאה את הרעיונות שלו לדורות הבאים.

34 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon