Search
  • Yehoshua Paul

1907 - עוצמה מעוץ

Updated: Apr 28, 2019

1907. ארצות הברית. אוקלהומה הופכת למדינה, הקונגרס מעביר חוק לצמצום הגירה, משבר כלכלי ענק נמנע, וב-31 לדצמבר הכדור המואר הראשון נופל בכיכר טיימס. זוהי גם השנה בה חברת השליחויות UPS מיוסדת, הצי הלבן הגדול מתחיל מסע של 14 חודשים מסביב לכדור הארץ ולבקשת מעריציו, ל. פרנק באום כותב את עוצמה מעוץ, הספר השלישי בסדרת ספרי עוץ.

זוהי התקופה הפרוגרסיבית בארה"ב. תקופה המאופיינת בהרבה מאד אקטיביזם חברתי ורפורמות פוליטיות. יש דרישה להעביר חוק יובש האוסר על מכירת משקאות אלכוהוליים ונשים תובעות את הזכות להצביע. האידיאלים של יעילות ומודרניזציה מתפשטים בכל רחבי המדינה, ויש עכשיו צורך חזק לייצר סיפורי פיות ברוח התקופה החדשה. למרבה המזל, יש את ל. פרנק באום בשביל למלא את המשימה.

ליימן פרנק באום (1856-1919) היה סופר אמריקאי, הידוע בעיקר כמחבר ספרי ילדים. הספרים הכי פופולריים שלו הם הקוסם מארץ עוץ וכל ספרי ההמשך. לבאום היתה אובססיה לתיאטרון והוא תמך ומימן הרבה מאד מחזמרים, לפעמים הרבה מעבר ליכולתו הכלכלית. באום ניסה המון פעמים להעלות את היצירות שלו לבמה ולעבד אותם לקולנוע ואת החלום הזה הוא הגשים עם הקוסם מארץ עוץ. אבל יש לו הישג עוד יותר מרשים (לפי דעתי) וזו ההשפעה שלו לדורות על ילדי ארצות הברית.

ב-1900, באום כתב את הקוסם מארץ עוץ במטרה לייצר סיפור פיות מודרני עבור ילדי אמריקה. סיפור שאין בו מוסרי השכל אכזריים, או דמויות סטריאוטיפיות של גמדים, ג'יניים ופיות. באום גם החליט לוותר על כל סוג של רומנטיקה בסיפור כי הוא חשב שסיפורי אהבה הם לא משהו שבאמת מעניין ילדים קטנים. סיפורי פיות היו צריכים להיות הנאה בריאה עבור הילדים. לא לחנך אותם. חינוך היה התפקיד של בית הספר.

באום הצליח בענק! כל 10,000 העותקים של ה"קוסם מארץ עוץ" נמכרו בחודש הראשון, עד שנת 1938 יותר ממיליון עותקים של הספר הודפסו, ועד שנת 1956 המספר הזה צמח לשלשה מיליון. היום הספר עדיין בדפוס והוא תורגם למעל 40 שפות. בנוסף, הקוסם המופלא מארץ עוץ קיבל עיבודים לקומיקס, לקולנוע ולתיאטרון. העיבוד הכי מפורסם בעולם הוא הסרט המוזיקלי מ-1939 בכיכובה של ג'ודי גרלנד והעיבוד הכי מפורסם בישראל הוא הסדרה המצוירת ששודרה בחינוכית בסוף שנות השמונים-תחילת שנות התשעים (נוסטלגיה!).

במקור, באום לא תכנן לכתוב המשכים ל-"הקוסם המופלא מארץ עוץ", אבל לאחר שהספר יצא, אלפי ילדים כתבו אליו וביקשו ממנו עוד סיפור, אז ב-1904 הוא חיבר את ארץ עוץ המופלאה. אבל זה לא היה מספיק וילדים המשיכו לכתוב אליו כדי לבקש עוד סיפורי עוץ. לכן באום המשיך וכתב עוד 12 המשכים לספר המקורי, עד מותו ב-1919. באום עשה את זה מכיון שהוא הרגיש ש"לשמח ילד הוא מעשה מתוק וחביב שמחמם את הלב ושכרו בצידו" (תרגום שלי).

עוצמה מעוץ מציג שוב את הדמות של דורותי גייל לסדרה. דורותי בדרך לאוסטרליה עם הדוד שלה, דוד הנרי, כאשר סערה משליכה אותה ואת התרנגולת הצהובה, ביל (שדורותי משנה את שמה לבילינה) לים. דורותי נסחפת לחוף של ארץ אב (Ev), ארץ פיות ששוכנת על הגבול של ארץ עוץ. הפעם דורותי לא ממהרת להגיע הביתה. היא מחליטה שקודם היא חוקרת את הארץ החדשה. בדרך היא מגלה עץ קופסאות אוכל, מוצאת איש מכני בשם טיק-טוק (אולי הרובוט הראשון שמופיע בספרות של המאה העשרים), ונכלאת במגדל גבוה עד שעוצמה, המלכה-ילדה החדשה של ארץ עוץ מחלצת אותה. לאחר מכן, דורותי מצטרפת לעוצמה שלקחה על עצמה לחלץ את משפחת המלוכה של ארץ אב ממלך הנומים, ושהיתה בדרך למדינה שלו עם צבא קציניה (וטירון אחד), הדחליל, איש הפח והאריה הפחדן.

אני ממש נהניתי מהספר הזה. סיימתי אותו תוך יום! המהדורה שקראתי כללה את האיורים המקוריים של הצייר John R. Neill ואלו תרמו המון כדי להפיח את הספר לחיים. היה כיף לקרוא על כל ההרפתקאות השונות של הדמויות והמון פעמים מצאתי את עצמי צוחק בקול. דורותי, בילינה ועוצמה הן דמויות נשיות שחושבות ומדברות ת'כלס, וההתנהגות שלהן מובילה לכמה תוצאות מצחיקות בטירוף (כמו ביצים טריות כאמצעי סחיטה). באום גם משתמש בספר כדי לצחוק קצת על חלק מהתכונות של החברה המודרנית כמו צבא של קצינים שכל תפקידם הוא לחלק פקודות לטירון הבודד, או מכללה כמקום עבור צעירים שלא אוהבים לעבוד. אני ממש ממליץ לקרוא את הספר לילדים. גם ההורים וגם הילדים ייהנו מהחוויה.

העומר היום הוא מלכות בחסד והספר "עוצמה מעוץ" מביא לנו מלכה עם שתי המידות האלו. עוצמה היא מלכת עוץ מלאת החסד שיוצאת למסע מסוכן כדי לחלץ משפחת מלוכה מהשבי של מלך הנומים. בדרך, היא משמשת דוגמא אישית בסיכונים שהיא לוקחת על עצמה, בו זמנית היא גם מדגימה לקוראים איך שליטה טובת-לב יכולה וצריכה להתנהג. בספרות הילדים, לא חסר דמויות של מלכה רעה. מלכה טובה? אותה קצת יותר קשה למצוא. אני רוצה לקוות שהיום יותר דמויות כמו עוצמה יכולות למצוא את עצמן ככוכבות בספר משלהן.

16 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon