Search
  • Yehoshua Paul

1903 - The Story of King Arthur and His Knights (פוסט בעברית)

1903. מארי קירי ובעלה פייר זוכים בפרס נובל לפיזיקה בזכות המחקר שלהם על תופעת הקרינה, אורוויל רייט מטיס בהצלחה את המטוס המודרני הראשון, והנרי פורד מייסד את חברת פורד לייצור רכבים. חשמל עדיין נחשב למשהו חדש וסוסים הם עדיין אמצעי התחבורה הדומיננטי.

בפוליטיקה העולמית, המלך אדוארד השביעי מוכתר לקיסר הודו הבריטית, בריטניה כובשת את האימפריה הפולנית (Fulani Empire) באפריקה. חמישית משטח העולם עכשיו תפוסה ע"י האימפריה הבריטית, אימפריה שבה השמש אף פעם לא תוכל לשקוע.

ובעולם הספרות, הווארד פייל (1853-1911) כותב את The Story of King Arthur and His Knights, הספר הראשון מתוך סדרה של ארבע ספרים על האימפריה הבריטית הראשונה, זאת שהמלך ארתור שלט עליה מתוך חצרו האגדית בקמלוט.

פייל היה מאייר וסופר אמריקאי שכתב בעיקר לקהלים צעירים. פייל אייר את הסיפורים שלו בעצמו. הוא גם לימד איור ובשלב מתקדם בקריירה שלו ייסד בית ספר שבו הוא לימד את הנושא. פייל השאיר חותם עמוק על הרבה אמנים ומאיירים מפורסמים. וינסנט ואן גוך כתב במכתב שהעבודה של פייל "השאירה אותי פעור פה בהערצה" (תרגום שלי).

הספרים של פייל עומדים במבחן הזמן. הוא כתב את הסיפורים שלו עבור קהל יעד צעיר והם מתרחשים על רקע אירופה של ימי הביניים. הספר הכי מפורסם של פייל הוא The Merry Adventures of Robin Hood שיצא ב-1883. הספר עדיין בדפוס והוא תורגם גם לעברית. כתר הוציאו מהדורה מחודשת ב-2015 שנקרא: הרפתקאות רובין הוד. אם נכנסים לאתר BookDepository (שעושה משלוחים לישראל בחינם) ומחפשים את השם Howard Pyle ניתן למצוא את שאר הספרים שלו, כולל כמובן את הספרים על המלך ארתור.

הספר The Story of King Arthur and His Knights הוא אוסף סיפורי המלך ארתור המבוססים קצת על היצירות של סר תומאס מלורי וסידני לנייר. פייל השתמש במה שכתבו הסופרים האלו וכן בידע ובדמיון שלו כדי לייפות היטב את כל העלילות בספר. יש סיפור אחד שבו הצלחתי לזהות אלמנטים של "סר גאווין והאביר הירוק", אבל העלילה והדמויות היו כל כך שונות שהחלטתי שאני מפסיק להשוות ופשוט נהנה מהסיפורים שלו כיצירות עצמאיות עם יתרונות משלהם.

הספר מחולק לשני חלקים: "The Book of King Arthur" ו-"The Book of Three Worthies (Merlin, Sir Pellas, and Sir Gawain)". כל חלק מורכב משלשה סיפורים וכל סיפור מחולק לפרקים המספרים על ההרפתקאות השונות של המלך ארתור, האבירים שלו ומרלין. סיפורים אלו כוללים את: העלייה של ארתור לכס המלוכה, החיפוש אחר החרב אקסקליבור, הכליאה של מרלין, הנישואין של סר פלינור לגבירת האגם ועוד הרבה אחרים.

בספר הזה, פייל מפגין את יכולתו כמספר סיפורים. הוא מצייר תמונת נוף עשירה בפרטים של ממלכתו של המלך ארתור, מקום שאני כקורא הייתי מת לבקר בו (כאביר). לפי דעתי, צריך להאזין לספר הזה ולא לקרוא אותו. לסיפורים יש מקצב משלהם המתאים את עצמו באופן מושלם לאקשן המסופר, והם העבירו את התחושה כאילו הייתי בעצמי באירועים המסופרים. מאד הייתי רוצה לשמוע את הסיפורים האלו מועברים ע"י מספר סיפורים מיומן (כמו אלו שאפשר למצוא בפסטיבל מספרי הסיפורים) ואני בהחלט רואה את עצמי קורא את הסיפורים האלו לילדים שלי כשהם יהיו קצת יותר גדולים. הספר עצמו כתוב בשפה גבוהה יחסית שאולי תאתגר חלק מהאנשים, אבל אם אתם מסוגלים לדלג על זה תוך כדי קריאה, החוויה יותר ממשתלמת.

ההשגה היחידה שלי על הספר היא עם המסרים המשתמעים מהסיפורים, מסרים שמצאתי את עצמי חולק עליהם לעתים תכופות (ניצחון בדו קרב הוא לא, פשוט לא, הוכחה חד-משמעית שאלוהים מעדיף אותך). מדובר בבעיה שלי אישית כמבוגר יש עם הרבה מאד ספרים שנכתבו לילדים (לדוגמא: נרניה, הארי פוטר, חומריו האפלים). ולמרות זאת, ההיסוסים שלי כמבוגר לא היו מספיק חזקים כדי למנוע מהילד הפנימי שלי להנות מהספר ואני לא חושב שהם צריכים להפריע להנאה של מישהו אחר. הווארד פייל כתב כמה סיפורי הרפתקה כיפיים לילדים עם מלכים, אבירים, קוסמים, כשפים, מסעות וגם הרבה מאד לחימה וקרבות. אחרי שתקראו את הספר תמצאו את עצמכם נשארים עם טעם של עוד.

העומר היום הוא תפארת שבחסד. שתי מידות אלו הם מידות אביריות שהמלך ארתור ואביריו השתדלו לחקות. תפארת חצרו של המלך ארתור היתה עוצרת נשימה והמלך ואביריו היו עדינים, מנומסים ומלאי חסד לכל מי שניגש אליהם עם כוונות טובות. וכן, היתה להם גם את מידת הגבורה בשפע, אבל לא זה מה שסימן אותם כמיוחדים. היחס שלהם כלפי אחרים הוא מה שהפריד אותם משאר לוחמי התקופה שלהם וגרם להם לבלוט.

17 views0 comments

©2019 by Sefer HaOmer ספר העומר. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon